logo

Zamanin Elindeki Oyuncak

Aksamin gri aglari ilmek ilmek dokunuyor günün üzerine. Bir yaprak daha düstü düsecek hayat agacindan. Birazdan bir zifiri karanlik isgal edecek yeryüzünü. Ama sen bunu kabul etmeyip isiklari yakacaksin yine Neyi kabul ettin ki zaten hayatinda?
Iste yaprak düstü dalindan. Bu kaçincisi bilmiyorsun. Sayamiyorsun geçen yillari Zamanin elinde bir oyuncaksin sadece. Hükmün yok ona Komutan o Ne derse o olacak Sen sadece seyredecek ve sahid olacaksin zamana. Dünyaya da sahip olmaya degil sahid olmaya gelmedin mi zaten Birer birer zamanin eline teslim ederken tüm yasayislarini içine takiliyor bakislarin bir an. Derinlerde bir istek var, fark ediyorsun. Bi gün bi yerlerde yeniden karsilasmak istiyorsun tüm anilarinla. Dizginleyemiyorsun bu istegini. Sahi diyor bilincin, bu mümkün olabilir mi Soru öylece kalakaliyor zihninin deruni bir kösesinde.
Bazen geçmisin anilarindasin bazen gelecegin hayallerinde nadiren de simdinin anlarinda. Oysa biliyorsun ne geçmis var ne gelecek. Yalnizca simdi var o da simdilik.Sen düsünmek için varedilmissin dostum! Sürekli düsünürsün Hele o uzun yürüyüslerin yok mu? Düsünerek yürürken, tasa takilip düsmelerini hatirlarsin. Üstünü silkeleyip yola devam edislerini Düsünürken düser insan diye düsünürsün bir an.
Iste sen busun aslinda Hayatin bir uzun yürüyüstür Düsünceli bir yürüyüstür Bazen tasa takilip düstügün bir yürüyüstür.
Ancak dünya düsünmeni, yürümeni istemez bilesin Çünkü düsünmek aci çekme riskini yürümek ise düsme riskini barindirir içinde. Fakat modern zamandir ki aciya ve düsmelere kapalidir Ondan degil midir en ufak bir acida doktora kosmalar Haplara basvurmalar En küçük bir duygu çalkalanmasina bile tahammül edememeler Neden mi böyledir Çünkü modern zaman neden varedildigini unutturmak ister sana Ve zayifligini da. Bunun için yürüme diye gösterisli arabalar sunar sana Çünkü yürüyünce düsünecek, düsecek ve insan oldugunu hatirlayacaksin. Ve sen kanarsin bu yalanlara. Gösterisli arabalar içinde hizla geçersin çiçeklerin, böceklerin yanindan Sadece yola bakarsin ve uyusur beynin düsünmezsin. Ne koklarsin havayi ne yasamdan haberin olur. Sadece sen varsin sanirsin dünyada Çünkü hizli arabandan inip 2 adimda bir binanin içine girersin de alabildigine çalismaya baslarsin. Hayat böyle geçer gider gözlerinin önünden
Oysa ey kendim! Bilesin ki insansin insan olmak aciz olmaktir insan olmak düsmektir düsünmektir düsmeyi kabullenmektir. Insan olmak aci çekmektir O halde düsünmekten düsmekten acidan korkma! Yürü düşün düs silkele üstünü ve kalk. Devam et! Zamanin elinde oyuncaksan eger en saglam oyuncak ol ki zaman seni kolayca bozamasin.

Bir önceki yazımda « makalem var.
380 kez okundu 2 yorum Sohbet
ETİKETLER :


Yorumlar (2 Yorum)

  • kimi zaman masalını yitiren bir dev olmaktır. çünkü o yitirdiğin o an için sıradan bir oyuncak değildir. sana aittir, senin neşeni paylaştığın, kötü anında sana mutluluk vermesini beklediğindir. elinden oyuncağı alınmış çocuk olmak o an için üşümek, yapayalnız kalmaktır. kimseden bişey beklemeden sadece sen ve o olarak devam ettirdiğin bir zamanı, istenmeyen bir misafirin kalbinden vurmasıdır. bir çocuğun elinden oyuncağı alındığında; hemen ağlamaz, önce alanın gözlerine bakar, bu bakış bir sorudur aslında. buz gibi gözlerde kırılır o bakışlar… ve ağlar çocuk.. ya da adam ya da kadın..yaşın kaç olursa olsun hiç fark etmez, sadece yaş ilerlediğinde içine ağlamayı öğrenir insan. oyunları karıştırır, yanlış oyunlarda sobelenir, kimsenin saklanmadığı bir oyunda ebe olur, kendini sobeler. elinden alınmış tek bir oyuncak için kimi zaman tüm oyuncakların hepsini kırar ve parçalar insan.
    -paramparça oyunlar ve aşklar..

  • Cok güzel makale yazanın emeğine yüreğine sağlık…

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?